Amerika Vizesi Nasıl Alınır?

Yurt dışına çıkmak için ilk önce vize almamız gerekmektedir. Fakat en zor alınan vizelerden biri de Amerika vizesidir. Vizeler ikiye ayrılmaktadır birincisi turist vizesi ikincisi ise göçmen vizesi olarak.

Turist vizesi almak için https://ceac.state.gov/genniv/  internet sitesi üzerindenDS-160 formunu doldurmanız gerekmektedir. Formu doldururken İngilizce kullanmanız gerekmektedir. Formda yer alan birçok soru vardır bunları tek tek cevaplamanız zaman alabilir bunun için forma ara vererek devam etmeniz gerekebilir. Amerika DS-160 formuna tam ve eksiksiz olarak cevap vermeniz gerekmektedir, aksi takdirde başvurunuz reddedilebilir. Ve yeniden vize başvurusu yapmanız gerekebilir. Başvuru formu için 5×5 cm boyutlarında fotoğraf çektirmeniz gerekmektedir, bu fotoğrafı forma eklemeniz lazım. Son olarak formu doldurup onaylamanız gerekmektedir. Formun sonunda E-imza ile formu imzalarsanız onaylamış sayılırsınız. DS-160 formunu doldurduktan sonra size bir onay  barkot bileti veriliyor bu biletin çıktısını alıp randevuya gideren yanınızda götürüyorsunuz. Başvuru formu ile ilgili işleminiz burada bitiyor.

Bundan sonra Amerikan Konsolosluğunun resmi web sitesini https://ais.usvisa-info.com/tr-tr/niv ziyaret edip bu internet sitesinden de gerekli bilgileri dolduruyorsunuz. Randevu almadan önce ödeme planı seçmeniz gerekiyor. Daha sonra randevu tarihini belirliyorsunuz.

Randevu aldıktan sonra Ankara veya İstanbul da mülakata gidiyorsunuz mülakata giderken yanınızda götürmeniz gereken bazı belgeler var bunlar; DS-160 formu, 3 aylık maaş bordrosu, çalıştığınız işletmeden alınmış imzalı izin belgesi, 3 aylık banka hesap özetiniz, üzerinizde taşınmaz veya taşınır malları kanıtlar belgeler, uçak biletiniz, eski süresi dolmuş olan pasaportlarınız bu belgeleri mülakata giderken yanınızda götürüyorsunuz.

Randevu aldığınız saatte randevu yerinde olunuz ve mülakata yanınızda götürdüğünüz belgelerle giriyorsunuz, konsolosluğa girerken yanınıza bazı teknolojik eşyaların girişini kabul etmiyorlar size tavsiyem yanınızda bi yakınızla gidin ya da yanınıza bu tür eşyalar almayın. Mülakattan önce belgeleriniz kontrol ediliyor, onaylanıp mühürleniyor. Gişe işlemlerinizi de tamamlayıp parmak izi veriyorsunuz. Mülakata girmek için sırada bekleyip mülakat sıranız geldiğinizde 10-20 dakika içerisinde sıranız gelip mülakata çağırılıyorsunuz. Mülakatta daha önce ziyaret ettiğiniz ülkeler ve nerede ikamet ettiğiniz gibi sorular soruluyor bundan sonra vizeniz onaylanıyor.

İlginizi Çekebilir :   Prag'da gezilecek yerler

Daha sonra pasaportunuz posta ile dilerseniz adresinize ya da PTT şubesine geliyor. Vize alma işleminde önemli olan DS-160 formunu doğru ve eksiksiz olarak doldurmak ve mülakatta olan tavırlarınız.

Yorum Bırakın

*