Facebook’a Reklam Nasıl Verilir?

Facebook‘ ta yer alan kullanıcıların oldukça fazla olmasından dolayı, reklam firmalarının yapmış oldukları tanıtım reklamlarının Facebook’ ta yayınlanması için gereken işlemleri yerine getirmeleri gerekmektedir. Ayrıca reklam vermek isteyen büyük bir işletmede olabilir, küçük bir esnaf veya bireysel bir kullanıcı da olabilir. Reklamların daha büyük ve geniş bir kitleye hitap ettiğinden dolayı, herkez facebook’ a reklam vermek istemektedirler.

Facebook reklam verme

1- Verilecek Reklamın Türü Seçilir ; Facebook’ ta reklamının yayınlanmasını isteyen kurumlar veya şahısların yapması gereken ilk işlem, Facebook ana sayfasında yer alan üst köşede bulunan ok simgesinin seçilmesi gerekmektedir. Buradan reklam oluştur seçeneği seçilerek, reklam türlerinin sıralandığı bir menü ekrana gelecektir.Bu menüde yer alan reklam türlerinden kullanıcının vermek istediği reklam türü seçilerek, devam edilir.

2- Hedef kitle seçimi ; Facebook’a reklam verilirken dikkat edilmesi gereken en önemli seçenek bu işlemdir. Çünkü bu işlem sayesinde verilecek reklamın kimlere hitap etmesi gerektiğinin belirtilmesi gerekmektedir. Hedef kitle seçimini belirlerken, yaş, cinsiyet,diller, ilgi alanları gibi seçeneklere dikkat edilerek bu işlemi gerçekleştirmek gerekmektedir. Bu seçeneklerden uygun olanına karar verildikten sonra, ekranın üst köşesinde yer alan hedef kitle tanımı alanından ,reklamın kimlere hitap edilmesi isteniyorsa bunlar seçilir.

3- Reklam Süresini ve Bütçesini Ayarlama ; Bu seçenekte ise verilen reklamın ne kadar sürmesi istenildiğine ve reklamın yayınlanması için ne kadar bütçe gerektiği belirlenir. Ayrıca reklamın verildiği ülke ve ülke para birimi gibi seçeneklerden burada belirlenir.

4-Reklam İçin Verilen Teklif ve ücretlendirme ; Facebook’ ta yayınlanacak olan reklam için bütçenin hazırlanma işlemleri de bu seçenek üzerinden gerçekleştirilerek, sonra ki aşamaya devam edilir.

5- Reklam Görselinin Belirlenmesi ; Verilen reklam için istenen görsellerin, ilgi çekici ve kaliteli bir çözünürlükte olması gerekmektedir. Verilen her reklem için 6 tane görsel yüklenmmesi gerekmektedir.

İlginizi Çekebilir :   Facebook canvas özelliği

6- Metin seçimi ; Bu bölümde ise reklam için yayınlanacak etkili bir metin girilmesi gerekmektedir.Reklam görselinin üzerine tıklandığı anda, yazılan metin ekrana çıkacaktır.

Bütün bu işlemler tek tek düzenlendikten sonra, siparişi tamamla seçeneğine tıklanarak Facebook’ta reklam verilme işlemi tamamlanmış olacaktır.

Facebook ile alakalı diğer konularımızada göz atabilirsiniz

Etiketler:

One Response

  1. Nurcan Doğan 25 Mart 2017

Yorum Bırakın

*