Küresel Isınma Nedir?

Küresel Isınma Nedir

Kesinlikle toplumumuzun imtihanı olan bir olay;küresel ısınma.Her sene daha da artan küresel sıcaklıklar,nefes alınamaz durumda olan hava,eriyen buzullar insanların sonunun yaklaştığına işaret.

Dünya,insanların sonsuzluğa uzandığı bir ev olarak görülür.Galakside milyonlarca gezegen var ancak hiçbirinde yaşam olup olmadığı açıklanmadı.Kızıl Gezegen olarak bilinen Mars’ta su bulunduğuyla ilgili haberler olsa dahi bir sonuca varılamadı ve tek çaremiz Dünyada kalmak olarak devam etti.

Dünya’ya dışardan bakamadığımızdan ötürü nasıl bir halde olduğunu kavrayamıyoruz.İnsanlara yetmeyen bir hale geldiğini yüzyıllar içinde ne denli yaşlandığını göremiyoruz.Fakat bilim adamlarının araştırmalar sonucu Dünya hakkında ulaştığı birçok bilgi var.

Ulaşılan bilgilere bakıldığında,Dünya’daki kaynakların yavaş yavaş bittiğine,bize bir şey olmasa da bizden sonra gelecek nesilleri olumsuz etkileyeceğine ulaşıyoruz.Ancak günümüzde gelecek nesillere tehlike olduğu için bütün insanlığın problemi değilmiş gibi bakılıyor.Görmezden gelmemizin sebebi bize ders olacak bir musibet görmememizden.Küresel ısınma dünyamızı yok etmeden alabileceğimiz önlemler var.Fakat ısrarla yapabileceklerimizin farkında değiliz.

Küresel Isınma Nedir?

Temel şeklinde açıklanacak olursa ozon tabakasının hasar görerek Dünya’nın deforme olmasıdır.Ancak küresel ısınmanın tek sebebi ozon tabakasının delinmesi değil.Ozon tabakasının delinmesi bunların en risklisi olsa da,küresel ısınma pek çok sebepten meydana gelebilir.

Ozon tabakası Dünya’yı dış etkenlerden korur ve çevresini sarar.Aslında hayati bir önem taşır bu tabaka.Sebebi ise ozon tabakası delindiği zaman bu dünyada ne canlı ne de insan kalacak.Ozon tabakası bizi hem gök cisimlerinden hem de sıcaklıktan korur.Ozon tabakası ne kadar hasar görürse Dünya’da görülen sıcaklık artışı da ozon tabakasının hasar görmesiyle ters orantılı işliyor.Bir şey daha,sıcaklığın artmasıyla dünyada doğal kaynaklar hızlı tükenir ve ozon tabakası insanlığı kolayca bitirebilir.

Aslında yapmamız gerekenler zor değil.Havaya zararlı kimsayal maddeler salgılayan araçları kullanmamaya özen göstermeliyiz veya normale göre daha az.Örneğin;parfümler,araç gazları.Zararlı gazları azalttığımızda veya kullanmadığımız taktirde ozon tabakasının uzun ömürlü olur.

İlginizi Çekebilir :   Yenilenemez Enerji Kaynakları Nelerdir?

Yorum Bırakın

*