Home Teknoloji Masaüstü ve Dizüstü Bilgisayarların Ekran Kartları Arasındaki Farklar Nelerdir?

Masaüstü ve Dizüstü Bilgisayarların Ekran Kartları Arasındaki Farklar Nelerdir?

5 min read
0
0
49

Bilgisayar oyunları zaman geçtikçe gelişiyor ve oyun şirketleri oyunculara daha kaliteli projeler sunmak için çalışıyor. Bir bilgisayar oyununun kaliteli olabilmesi için öncelikle grafiklerinin kaliteli olması gerekir. Görüntü ayarlarını en yüksek seviyede çalıştırmak için bilgisayar ekran kartının bu ayara uygun olması gerekir.

Öncelikle masaüstü bilgisayarların kasası olduğu için, bir ekran kartı için güzel ortam oluşur. Dizüstü bilgisayarlarda bu alan biraz daha dardır. Ekran kartını soğutmak amacıyla kullanılan fanın boyutu da fark gösterir. Örneğin “AMD Radeon R9 380” dizüstü için ise “AMD Radeon R9 M380” ikisi aynı model ve aynı özelliklere sahip ekran kartıdır. Fakat birisi masaüstü diğeri dizüstü versiyonudur. Masaüstü için kullanılan modelde saat hızı, bellek bant genişliği, piksel oranları ve birçok özellikte ön plandadır. Yani masaüstü ekran kartları biraz daha iyi olabiliyor. Bazı modellerde bu fark yarı yarıya şekline bile düşüyor.

Oyun Bilgisayarı İçin Hangisi Daha Uygun?

Öncelikle kendinize bir oyun bilgisayarı tasarlamak istiyorsanız, alacağınız oyunu ve en uygun özellikleri olan bilgisayar için bütçenizi toparlayın. Çünkü dizüstü oyun bilgisayarları masaüstü bilgisayarlara göre daha pahalı oluyor. Eğer taşınabilirlik sizin için önemli değilse kesinlikle masaüstü bilgisayar daha mantıklıdır. Hem ekonomik açıdan hem de performans açısından en mantıklısı masaüstü bilgisayardır. Şirketler tarafından masaüstü için üretilen ekran kartlarının üretimi daha kolaydır. Haliyle fiyatlarda dizüstü bilgisayar ekran kartlarına göre düşüş söz konusu. Taşınabilirlik sizin için önemliyse, ben oyun da oynasam bilgisayarım istediğim zaman yanımda olsun diyorsanız alacağınız dizüstü bilgisayarın ekran kartı ve işlemcilerinin kalitesine önem verin. Rakipleri ile olan karşılaştırmalarını araştırın. İnternet üzerinden almak istediğiniz bilgisayara özel çekilen deneme videolarına göz atın.

İlginizi Çekebilir :   Tek Tarafı Bozuk Kulaklık Tamiri Nasıl Yapılır?
Load More Related Articles
Load More By Kaan Gümüş
Load More In Teknoloji

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Tavsiye Yazı

“Msn Kaydol” , Msn Hesap Açma , Msn Aç işlemleri nasıl yapılır ?

MSN, sadece bir web sitesi değildir. Sosyal medya, kişiler arası iletişim, oyun, haber, eğ…