Viyana’da Gezilecek Yerler

Aziz Stephan Katedrali

Viyana’nın merkezinde bulunan 1147 yılında inşa edilmiş ve barok tarzı kullanılmıştır. Viyana’nın özgürlük simgesi olarak görülmektedir. Katedrale giriş ücretsizdir. Fakat içeride ayin yapılıyorsa içeriyi fazla gezmeniz mümkün olmayabilir. Katedral tarih boyunca çeşitli savaşlar ve yangınlar sayesinde hasar görmüş ve sonra tekrar restore edilmiştir. Günümüzde Stephan Katedralinde ikinci viyana kuşatmasının zaferini simgeleyen bir heykel ve birde çan bulunmaktadır.

Katedralin ilginç bir özelliği vardır, 1534 te çan kulesinde bir memur bulunurmuş ve Osmanlı akıncılarının yaklaştığını görünce çan çalarak haber verirmiş fakat 1956 yılında bu göreve gerek kalmadığı için kaldırılmıştır.

Belvedere Sarayı

Belvedere Sarayı Viyana’nın en önemli saraylarındandır. Sarayın içerisinde Belvedere Müzesi yer almaktadır. Belvedere Sarayı Prens Eugen’a Osmanlıdan Belgrat’ı alması karşılığında hediye edilmiştir. Sarayın eşsiz güzelliği ve muazzam büyüklüğü karşısında etkileneceksiniz.

Hofburg İmparatorluk Sarayı

Saray Avusturya-Macaristan İmparatorluğu’nun önemli şahsiyetlerine ev sahipliği yapmıştır.

Saray genel olarak kışlık olarak kullanılmıştır.

Schönbrunn Sarayı

Habsburg Hanedanın yazlık sarayıdır. Sarayın bahçesi 1759 yılında tamamlanmıştır. İkinci viyana kuşatmasında sarayın etrafındaki binalar yok edilmiştir. Sarayın muazzam büyüklükte ve güzellikteki bahçesi sizi cezbedecek.

Viyana Caddeleri

Graben caddesi üzerinde Veba Anıtı bulunmaktadır. Tarihte birçok veba salgınına şahitlik etmiş şehirde veba şehri terk edince adak olarak bu anıtı dikmişlerdir. Anıt barok tarzındadır.

Karl Kilisesi

Kilise, 1713 yılında imparator 4. Karl’ın isteği üzerine yaptırılmış ve barok tarzı kullanılmıştır. Günümüzde klasik müzik konserleri verilmektedir.

Hundertwasser Evi

Bu evin diğer evlerden özelliği hiçbir şeklide düz olmaması ve rengarenk motifler kullanılmasıdır. Binada toplam 52 tane daire ve 4 adet dükkan bulunmaktadır. 250 adet ağaç kullanılarak taraşları yeşillendirilmiştir.

Prater Parkı

Parka toplu taşıma araçları ile kolayca ulaşılabilirsiniz. Prater Renkli eğlenceli bir Lunapark, parka giriş ücreti yoktur. Ziyaret ederseniz çok eğlenceli ve zevkli zaman geçirebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir :   Uçağı Kaçırmamak İçin Yapılması Gerekenler

Yorum Bırakın

*